Oferta patentynamanewry

sobota, 19 stycznia 2013

Jak włączyć światła zewnętrzne w samochodzie na egzaminie Skoda Fabia i inne


SUPER PROMOCJE ! Oferta kursu prawa jazdy kat. B - KLIKNIJ !!! 
Zapraszam na Wirtualne Doszkalanie lub jazdy doszkalające Instruktor Dariusz

BADANIA LEKARSKIE KIEROWCÓW     
Co mówią przepisy :


Art. 51.
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.


2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.


3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:
 1. pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;
 2. do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
 3. pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.


6. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie takiego pojazdu.


7. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.


Art. 52.


1. Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.


2. Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.


3. Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego.

Należało by zacząć od tego, że obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę mają wszystkie pojazdy silnikowe. Pojazd silnikowy to taki pojazd, który jest wyposażony w silnik z wyłączeniem motoroweru i pojazdu szynowego, a więc te dwa rodzaje pojazdów nie mają obowiązku jazdy przez całą dobę na światłach mijania. Natomiast w okresie od zmierzchu do świtu, lub w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza wszystkie pojazdy obowiązane są używać świateł mijania, w przypadku ich braku oświetlenia zewnętrznego w które pojazd jest wyposażony.
W pojazdach z przodu widoczne są tylko światła barwy białej z wyjątkiem kierunkowskazów (żółte), natomiast z tyłu pojazdu światła barwy czerwonej z wyjątkiem kierunkowskazów (żółte) i świateł cofania (białe). Po barwie świateł w nocy rozpoznajemy w jakim kierunku porusz się pojazd widziany z przeciwka.
Światła zewnętrzne w pojazdach silnikowych można podzielić na światła obowiązkowe, w jakie pojazd silnikowy musi być wyposażony oraz światła nieobowiązkowe (opcjonalne), które może posiadać dodatkowo. Każde ze świateł zewnętrznych spełnia inne zadania.
Światła zewnętrzne w pojazdach silnikowych można też podzielić na takie, które oświetlają pozycję pojazdu na drodze, albo oświetlają drogę przed lub za pojazdem.

PAMIETAJ !!! Na egzaminie jedynie światła pozycyjne i światła awaryjne włączamy bez przekręconego kluczyka w pozycję "zapłon"


pozostałe światła włączamy z kluczykiem w stacyjce w pozycji włączonego zasilania (zapłon ; zapalonych kontrolek) BEZ URUCHAMIANIA SILNIKA !!!


NA EGZAMINIE wylosujesz jedne ze świateł obowiązkowych, które musisz włączyć, wyjść z pojazdu i sprawdzić, czy działają. Przy światłach hamowania stop możesz prosić o pomoc egzaminatora przy ich sprawdzeniu.

Światła obowiązkowe w pojazdach silnikowych to :
 • światła pozycyjne
 • światła mijania (krótkie)
 • światła drogowe (długie)
 • światła kierunkowskazów
 • światła awaryjne (nie dot. motocykli)
 • światła hamowania stop
 • światła przeciwmgłowe tylne
 • światła cofania (nie dot. motocykli)
 • światła odblaskowe tylne czerwone inne jak trójkątneŚwiatła dodatkowe ( nieobowiązkowe ) ale znać je trzeba to :
 • światła do jazdy dziennej
 • światła przeciwmgłowe przednie
 • światła postojowe
 • światła diody led do jazdy dziennej (brak regulacji prawnych)
 • światła doświetlające zakręty
 • szperacz (można używać tylko na postoju )OPIS ŚWIATEŁ SKODA FABIA ( i inne)  I ICH PRZEZNACZENIE

1. Światła Pozycyjne Przednie i Tylne     oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej razem ze światłami pozycyjnymi

     


                   pozycyjne tylne / postojowe                 kontrolka światła pozycyjne

           pozycyjne przednie / postojowe
Włącznik świateł przekręcamy do pozycji pierwszej w prawo z symbolem świateł pozycyjnych


Światła pozycyjne są z przodu pojazdu dwa barwy białej
Z tyłu dwa czerwone i oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej
Światła pozycyjne służą do oświetlenia pojazdu w czasie zatrzymania lub postoju na jezdni lub poboczu nieoświetlonej drogi, lub w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub bardzo dużymi opadami  w dzień, a także do oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej. Oświetlenie naszego pojazdu jest naszym obowiązkiem. Jeśli pojazd jest zaparkowany poza jezdnią lub poboczem, albo w miejscu dostatecznie oświetlonym wszystkie światła zewnętrzne pojazdu mogą być wyłączone.
Światła postojowe to inaczej mówiąc światła pozycyjne świecące tylko po jednej stronie pojazdu, np. od strony środka jezdni lewe przednie i lewe tylne światło pozycyjne. Mogą je używać pojazdy lub zespół pojazdów nie dłuższy jak 6 m. jedynie od strony środka jezdni zatrzymane lub zaparkowane na jezdni lub poboczu nieoświetlonej drogi.
Włącza się je włącznikiem kierunkowskazów w dół lub górę przy wyjętym kluczyku ze stacyjki
2. Światła Mijania i do Jazdy Dziennej
                                 kontrolka świateł mijania
ustawienie włącznika światła mijania Skoda Fabia
Włącznik świateł przekręcamy dwie pozycje w prawo do symbolu świateł mijania
Światła mijania są tylko z przodu, dwa i są barwy białej
Światła mijania mamy obowiązek włączyć :
 • przez całą dobę
 • w tunelu ( jeśli jedziemy na światłach do jazdy dziennej)
 • w czasie niedostatecznej widoczności od zmierzchu do świtu oraz w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza od świtu do zmierzchu spowodowanej mgłą, opadami deszczu, śniegu, gradu (jeśli jedziemy na światłach do jazdy dziennej).


Światła mijania barwy białej służą przede wszystkim do oświetlenia drogi przed pojazdem na odległość co najmniej 40 m. i są tylko z przodu, natomiast z tyłu pojazd oświetlony jest światłami pozycyjnymi ( czerwonymi), gdyż światła mijania palą się razem ze światłami pozycyjnymi. Ma to swoje powody, ot chociażby jak przepali się żarówka od świateł mijania, zostaje światło przednie pozycyjne i samochód jest lepiej widoczny.
Przypomnę, że mamy obowiązek jazdy przez całą dobę na światłach mijania, chyba, że nasz pojazd posiada światła do jazdy dziennej.
Światła do jazdy dziennej możemy używać zamiast świateł mijania w okresie od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej przejrzystości powietrza. W tunelu, podczas mgły, albo w czasie deszczu lub opadów śniegu, gradu lub innych powodów , gdzie ograniczona jest przejrzystość powietrza obowiązkowo jeździmy na światłach mijania.
światła do jazdy dziennej są tylko z przodu pojazdu barwy białej
W Skodzie Fabii światła do jazdy dziennej włączają się w momencie przekręcenia kluczyka w pozycję zapłon. Nie posiadają włącznika, ani kontrolki. Gasną, gdy zapali się swiatła mijania, albo wyjmie kluczyki ze stacyjki
3. Światła Drogowe
                                   kontrolka świateł drogowych

      ustawienie włączników świateł drogowych Skoda Fabia
Najpierw włączamy światła mijania a następnie włącznik od kierunkowskazów popychamy od siebie do przodu
Światła drogowe są tylko z przodu, dwa i są barwy białej
Światła drogowe posiadają pojazdy samochodowe, które jeżdżą z prędkością co najmniej 40 km/h i służą do oświetlenia drogi przed pojazdem na odległość co najmniej 150 m. Świateł drogowych możemy używać na nieoświetlonych drogach w czasie od zmierzchu do świtu.
Używając świateł drogowych musimy pamiętać o obowiązkach związanych z ich użyciem.
Jeśli pojawi się inny pojazd jadący w przeciwnego kierunku albo zgodnie z naszym kierunkiem jazdy mamy obowiązek przełączyć światła drogowe na mijania, aby nie oślepiać innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie. Jeśli jeden kierujący przełączy światła drogowe na mijania, drugi obowiązany jest zrobić to samo.
Warto wiedzieć, iż światła drogowe służą jako światła ostrzegawcze, jeśli inny uczestnik ruchu drogowego stwarza bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym można kilkukrotnie błysnąć światłami drogowymi w celu ostrzeżenia, jednak nie powodując oślepienia.
Jeżeli istnieje możliwość oślepienia kierującego pojazdem szynowym, albo komunikacji wodnej mamy obowiązek przełączyć światła drogowe na mijania. Wymijając pojedyńczego pieszego, albo nie zorganizowaną grupę pieszych nie mamy w zasadzie obowiązku przełączania świateł z drogowych na mijania, natomiast w przypadku zbliżania się do kolumny pieszych taki obowiązek mamy.
Jeśli jesteśmy wyprzedzani przez inny pojazd, a jedziemy na światłach drogowych mamy obowiązek wyłączenia tych świateł w momencie, gdy pojazd wyprzedzający zrówna się z nami.
Natomiast przystępując do wyprzedania światła drogowe możemy włączyć w momencie zrównania się z pojazdem wyprzedzanym.
4. Światła Kierunkowskazów i Awaryjne

             światła kierunkowskazów Skoda Fabia

            kontrolka świateł kierunkowskazów

        kontrolka świateł awaryjnych

Przełącznik po lewej stronie kolumny kierownicy (pod kierownicą) służy do włączania kierunkowskazów,  przełącznik w dół to lewy kierunkowskaz, w górę prawy kierunkowskaz.
Światła kierunkowskazów i światła awaryjne są barwy żółtej
Światła kierunkowskazów w pojazdach mają barwę żółtą, są migające od 60 do 120 mignięć na minutę i służą do sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Pamiętajmy kierunkowskazy, to sposób porozumiewania się między kierowcami. Zmieniając kierunek jazdy mamy obowiązek poinformować zawczasu i wyraźnie o naszym zamiarze zmiany kierunku jazdy poprzez włączenie odpowiedniego kierunkowskazu. Warto wiedzieć, iż w większości samochodów kierunkowskazy po wykonaniu manewru skrętu wyłączają się automatycznie. Światła kierunkowskazów są przednie , boczne i tylne po jednej stronie pojazdu.
Jeżeli kierunkowskazy działają z bardzo dużą częstotliwością oznacza to, iż przepaliła się jedna z żarówek kierunkowskazów.
Światła awaryjne w pojazdach można używać tylko na postoju i służą do sygnalizowania awarii pojazdu pozostawionego na drodze albo kolizji bądź wypadku. Zawsze jeśli jesteśmy uczestnikami kolizji, bądź wypadku zaczynamy od włączenia świateł awaryjnych w celu ostrzeżenia innych uczestników ruchu, że coś się stało.

            włącznik świteł awaryjnych Skoda Fabia
Włączając światła awaryjne oznacza, iż włączają się kierunkowskazy lewe i prawe jednocześnie.
5. Światła Przeciwmgłowe (przeciwmgielne) Przednie
                        kontrolka świateł przeciwmgłowych przednich
                   światła przeciwmgłowe przednie Skoda Fabia
Włącznik świateł przekręcamy w prawo na pozycję świateł mijania i wyciągamy do siebie o  jeden skok
Światła przeciwmgłowe przednie są barwy białej
Światła przeciwmgłowe przednie służą do jazdy w czasie mgły, aby nasz pojazd był lepiej widoczny oraz w czasie bardzo dużych opadów deszczu. Trzeba też wziąć pod uwagę, iż jazda na tych światłach przy bardzo małej mgle oślepia kierujących jadących z przeciwka, a więc stosować je w sytuacji, kiedy jest to uzasadnione.  Zgodnie z przepisami w czasie mgły możemy jechać na światłach przeciwmgłowych przednich, albo na światłach mijania, albo na obydwu tych światłach jednocześnie.
Poza tym na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi niebezpieczne zakręty z tabliczką droga kręta w warunkach dobrej przejrzystości powietrza wieczorem i w nocy możemy jechać na światłach przeciwmgłowych przednich razem ze światłami mijania.
Światła doświetlające zakręty włączają się podczas skręcania pojazdem. Włącza się wtedy jedno ze świateł przeciwmgłowych przednich po stronie w którą skręcamy. Oświetlenie to ma przede wszystkim wpływ na bezpieczeństwo jazdy, gdyż doświetla nam obszar jezdni podczas skrętu.
Światła doświetlające zakręty to inaczej mówiąc włączające się jedno światło przeciwmgłowe przednie po tej stronie, w którą skręcamy doświetlające nam promień zakrętu a zobaczyć je można klikając TUTAJ
6. Światła Hamowania Stop
światła hamowania stop Skoda Fabia
dwa obowiązkowe i dodatkowe trzecie na szybie tylnej
pedał hamulca zasadniczego włącza światła hamowania stop
Światła hamowania stop w pojazdach włączamy naciskając pedał hamulca nożnego (zasadniczego)
Światła hamowania stop są barwy czerwonej
Światła hamowania stop służą w pojazdach przede wszystkim do poinformowania innych kierujących jadących za nami, że nasz pojazd wytraca prędkość przez uruchomienie pedału hamulca. Światła te natężenie mają dużo mocniejsze od świateł pozycyjnych, żeby łatwo można było je odróżnić.
Na egzaminie możemy poprosić egzaminatora o pomoc przy sprawdzeniu tych świateł, czyli my wciskamy pedał hamulca i prosimy o sprawdzenie , czy palą się światła hamowania stop. Ewentualnie my sprawdzamy, czy światła działają wtedy prosimy egzaminatora o wciśnięcie pedału hamulca zasadniczego.
7. Światła Przeciwmgłowe (przeciwmgielne) Tylne
                       kontrolka świateł przeciwmgłowych tylnych
światła przeciwmgłowe tylne Skoda Fabia
włączamy we mgle z widocznością poniżej 50 m

Światła przeciwmgłowe tylne włączamy przekręcając włącznik świateł najpierw w pozycję świateł mijania, następnie wyciągamy włącznik o dwa skoki do siebie (tyłu)
Światła przeciwmgłowe tylne są barwy czerwonej
W Skodzie Fabii światło przeciwmgłowe tylne jest tylko jedno po lewej stronie pojazdu
Światła przeciwmgłowe tylne służą do oświetlenia pojazdu w czasie mgły, gdy widoczność we mgle spadnie poniżej 50 metrów. Wtedy możemy te światła włączyć, ale nie jest to nasz obowiązek, natomiast pojazd zdecydowanie lepiej jest widoczny. Warto dodać, iż jest to oświetlenie obowiązkowe w pojazdach silnikowych będą to dwa lub jedno światło z tyłu pojazdu
Natomiast trzeba pamiętać, jak widoczność we mgle jest lepsza niż 50 m obowiązani jesteśmy te światła wyłączyć, jeśli są włączone, gdyż będziemy nimi oślepiali kierowców jadących za naszym pojazdem.
8. Światła Cofania
światła cofania Skoda Fabia
światła cofania barwy białej
światła cofania włącza bieg wsteczny
Światła cofania barwy białej włączają się w pojazdach samochodowych automatycznie po włączeniu biegu wstecznego. W Skodzie Fabii należy wcisnąć dźwignię zmiany biegów na dół następnie przesunąć do siebie i do przodu.
Światła cofania są barwy białej
Światła cofania w pojazdach samochodowych są barwy białej służą przede wszystkim do oświetlenia drogi za pojazdem ja cofamy, jak też informacyjnie dla innych kierujących, że pojazd będzie poruszał się do tyłu.
Światła diody led do jazdy dziennej zobacz TUTAJ jeśli pojazd jest w nie wyposażony zamiast świateł mijania możemy używać świateł diody led do jazdy dziennej w okresie od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej przejrzystości powietrza. W tunelu, podczas mgły, albo w czasie deszczu lub opadów śniegu, gradu lub innych powodów , gdzie ograniczona jest przejrzystość powietrza obowiązkowo jeździmy na światłach mijania.

światła diody led do jazdy dziennej
Światła doświetlające zakręty to inaczej mówiąc włączające się jedno światło przeciwmgłowe przednie po tej stronie, w którą skręcamy doświetlające nam promień zakrętu a zobaczyć je można klikając TUTAJ


Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego.

Opis świateł zewnętrznych w samochodzie  - pojazd egzaminacyjny Skoda Fabia i inne
Jak sprawdzić światła w samochodzie na egzaminie ?
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz